Loading

sobota, 17 kwietnia 2010

Dlaczego nie soja?


Stałam się wielką zwolenniczką soji. Oto kilka informacji na jej temat:

Kilogram soi zawiera tyle białka, co 33 jajka, 6 litrów pełnotłustego mleka, czy 2,5 kg mięsa. Poza tym ziarna tej rośliny zawierają wiele wartościowych substancji odżywczych, a także: witaminy B1, B2, B6, PP, E, K, A i C. znajdziemy tu także potas, magnez, fosfor, wapń, żelazo oraz lecytynę.
Soja posiada ponadto właściwości antymiażdżycowe i podwyższające odporność organizmu. Stwierdzono, że może być pomocna w obniżaniu poziomu "złego" cholesterolu bez jednoczesnego obniżenia "dobrego" cholesterolu. Coraz większą uwagę zwraca się także na korzystne działanie białka sojowego w profilaktyce osteoporozy. Białko to w porównaniu z białkiem zwierzęcym w znacznie mniejszym stopniu powoduje utratę wapnia.

Soja jest jedyną rośliną zawierającą kompletne białko,czyli osiem podstawowych aminokwasów które są niezbędne dla organizmu dorosłego człowieka (źródło: http://www.aktivplus.org/cms_pl/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=33

1 komentarz:

Ania - też na diecie :-) pisze...

a ja chciałabym się podzielić jeszcze jedną uwagą odnośnie soi: w tej chwili soja jest z jednej strony niedoceniana, z drugiej przeceniana, a bardzo często 'szkalowana' (o ile można tak powiedzieć o warzywie) jako warzywo, które przynosi więcej szkody niż pożytku. Większość uprzedzeń do soi bierze się z faktu, iż jest ona nadużywana przez przemysł spożywczy. Traktowana jest jako tani zamiennik dla mięsa i innych produktów białkowych. Znajdziemy ją dosłownie wszędzie, a to z kolei ma nieco zgubny wpływ na nasze zdrowie, bo spożywamy głównie soję przetworzoną, w części odartą ze składników odżywczych. Słysząc, że większość pokarmów które kupujemy w sklepach jest soją faszerowana zaczynamy traktować ją podejrzliwie i 'po macoszemu'przez co tracimy cenny zamiennik dla innych tuczących białek, które można by wyeliminować z diety zastępując ją czystą, nieprzetworzoną soją.
Ja osobiście polecam ją do sałatek, a'la jarzynowa z soją, odrobiną oliwy i musztardy lub octu (zamiast majonezu), dobrze doprawiona ziołami smakuje wyśmienicie :-)