Loading

poniedziałek, 22 lutego 2010

Jak uniknąć efektu jo – jo?

Najważniejsze jest, abyś po skończonej diecie odchudzającej nie powróciła do złych nawyków, które spowodowały nadmierną wagę. Efekt jo-jo najczęściej właśnie zdarza się tym osobom, które po miesiącu odchudzania z powrotem zaczynają wracać do dawnych przyzwyczajeń.

W tym celu ważne jest przestrzeganie następujących zasad:

1. Po uzyskania pożądanej masy ciała, stopniowo powinnaś wracać do zwyczajowego żywienia (zwyczajowego, czyli o zwiększonej kaloryczności, dostosowanej do potrzeb organizmu, ale z wykorzystaniem zasad racjonalnego odżywiania).

2. Czas ten powinien trwać mniej więcej tyle samo, ile trwało odchudzanie.

3. Zwiększanie kaloryczności zacznij od dodania do kaloryczności diety jaką stosowałaś dodatkowych 50 – 100 kcal. Taką zwiększoną dietę stosuj przez tydzień. Potem znów podnieś jej kaloryczność o 50-100 kalorii.

4. Kalorie jakie dodajesz powinny pochodzić z produktów zawierających pełnowartościowe białko: mleka i przetworów mlecznych, chudego mięsa, ryb, nasion roślin strączkowych.

5. W tym okresie znacznie zwiększ swoją aktywność fizyczną. Jest to konieczne aby nakręcić na nowo "zegar metaboliczny". Jest to o tyle ważne, bo przecież w czasie odchudzania (gdy przyjmowałaś mniej kalorii) Twój organizm prawdopodobnie zmniejszył swój metabolizm. Poprzez zwiększony ruch fizyczny masz szansę na zrównoważenie metabolizmu.

Brak komentarzy: