Loading

piątek, 2 stycznia 2009

Edison i odchudzanie?

Ilu z nas choćby raz w swoim życiu nie podjęło próby zrzucenia nadmiaru kilogramów? Niestety tylko małej garstce osób po zastosowaniu jakiejś diety, czy gimnastyki i schudnięciu, udało się utrzymać szczupłą sylwetkę. Większość odchudzających się, po jakimś czasie wraca do swojej poprzedniej wagi, czy wręcz „dorabia” się jeszcze wyższej. I znowu próbuje coś z tym zrobić.

Nieustanne próby zrzucenia nadmiaru kilogramów i następujące po nich powroty do nadmiernej wagi z pewnością naruszają ich poczucie własnej wartości. No właśnie, jeżeli również Ty należysz do osób, które bezskutecznie próbowały zmienić wygląd swojej sylwetki, jakie masz obecnie zdanie na swój temat? Prawdopodobnie nie najlepsze. Myślisz może: jestem taka słaba/y, nic nie warta/y. Prawdopodobnie możesz odczuwać brak samokontroli i siły woli. Możesz czuć się zawiedziona/y, pokrzywdzona/y i bezradna/y.

Jednak skoro czytasz te słowa, z pewnością tli się w Tobie iskierka nadziei na zmianę. I właśnie to jest wspaniałe!!! I właśnie to świadczy o tym, jak silna/y jesteś! Czy wiesz, że Tomasz Edison zanim wynalazł żarówkę podjął ponad 1000 prób? Wciąż stosował inny materiał, aż wreszcie udało mu się! Dokonał tego! Na pytanie dziennikarza: „W jaki sposób po tylu porażkach znów mobilizuje się pan do działania i wykonuje następne doświadczenia? Edison odparł:
Porażki? Nie miałem żadnych porażek! Do tej pory wykluczyłem ponad tysiąc materiałów jako nieodpowiednich do zastosowania w moim projekcie.

Zadam Ci teraz pytanie: Jak uważasz, ile materiałów zastosowałaś/eś by schudnąć? Ale tu uwaga: z ilu różnych materiałów korzystałaś/eś?
Czy czasami nie podchodziłaś/eś do tego problemu tylko od tej samej strony i w ten sam sposób?

To znaczy stosowałaś/eś diety, albo gimnastykę? Wprawdzie różne diety, ale tak naprawdę skupiłaś/eś się tylko na zmianach dotyczących spożywania mniejszej ilości pokarmów, być może nawet nie zwracałaś/eś uwagi na ich jakość? No może dołączałaś/eś do tego jeszcze jakiś zestaw ćwiczeń, czy jogging. Schudłaś/eś i co?
Prawdopodobnie od razu wracałaś/eś do poprzednich nawyków dotyczących ilości i składu pokarmu, do poprzedniego stylu życia. Zaczęłaś/eś tyć na powrót.
Znowu dieta i jogging. Udało się schudnąć i tym razem, no, może trochę dłużej to trwało. Potem znów ciało zaczęło nabierać kilogramy. I tak w kółko.

Ile rodzajów materiałów wypróbowałaś/eś? Już wiesz? Tak naprawdę to, że wracałaś/eś do poprzedniej wagi, a nawet to, że twoja waga wzrosła nie ma nic wspólnego z Twoją nieudolnością, czy z brakiem silnej woli.
To tylko efekt zastosowania tego samego materiału z nadzieją, że może jednak żarówka się zaświeci na trwałe. Może zadziała?
Jeżeli jednak nadal pragniesz schudnąć, może warto sięgnąć po inne materiały i inne sposoby ich wykorzystania? Jakie? Jednym z nich jest sięgnięcie w głąb swojej psychiki i odnalezienie tam przyczyn, a nawet korzyści płynących z posiadania nadmiaru kilogramów.

W książce "Kreatywne odchudzanie, czyli jak uzyskać upragnioną sylwetkę" dostarczam ci kilka sprawdzonych technik dzięki którym możesz schudnąć. Jedną z nich jest medytacja. Wiecej na ten temat w następnym odcinku.

1 komentarz:

Iwona pisze...

Dziękuję za wspaniałe rady i materiały. zaczęłam stosować medytację i EFT