Loading

piątek, 2 stycznia 2009

Czy wiesz, że w twoim organizmie występują dwa rodzaje tkanki tłuszczowej? FRAGMENT 7 KSIĄŻKI: "Kreatywne odchudzanie"

Czy wiesz, że w twoim organizmie występują dwa rodzaje tkanki tłuszczowej? Jest to tkanka tłuszczowa brunatna i tkanka tłuszczowa biała. Biały tłuszcz stanowi warstwę izolacyjną, położoną tuż pod powierzchnią skóry. Dzięki niej jest nam ciepło, a także w okresie niedożywienia stanowi ona źródło energii dla naszego organizmu.

Brunatna tkanka tłuszczowa leży głęboko w naszym ciele i otacza najważniejsze narządy wewnętrzne takie jak np. serce, nerki... Stanowi także poduszkę ochronną dla kręgosłupa, karku i dużych naczyń krwionośnych w obrębie klatki piersiowej.

Brunatna tkanka tłuszczowa wcale nie jest magazynem tłuszczu /o to dba biała tkanka tłuszczowa/. Jej podstawową funkcją jest zużywanie nadmiaru kalorii pochodzących z pożywienia. Spala ona nadmiar kalorii dla uzyskania ciepła. Proces ten jest nazwany termogenezą i zachodzi w też wielu innych komórkach naszego ciała.

Jednak dla brunatnej tkanki tłuszczowej jest to zadanie podstawowe i pierwszoplanowe. Termogeneza, czyli tworzenie ciepła jest niezbędne dla człowieka dla utrzymania temperatury jego ciała na poziomie stałym 36,6 C.

Tkanka brunatna jest zbudowana z wielkiej ilości komórek, które spalają tłuszcz i zawierają w sobie bardzo liczne mitochondria. To właśnie one nadają tej tkance brunatne zabarwienie.

Drugą funkcją brunatnej tkanki tłuszczowej jest nadzorowanie masy ciała.

Biała tkanka tłuszczowa zawiera także mitochondria, ale jest ich nieporównywalnie mniej. Dlatego biała tkanka tłuszczowa pełni funkcję gromadzenia zapasów. Kiedy brunatna tkanka tłuszczowa, uzyska z mózgu sygnał, by rozpoczęła pracę, spala kalorie szybko i intensywnie.

Dlaczego nie możesz schudnąć – kolejna przyczyna.

Wydaje się, że nadmiar tkanki tłuszczowej występujący u osób, które jedzą za dużo jest zrozumiały, ale co z ludźmi, którzy spożywają małą ilość jedzenia, a mimo to mają nadwagę? Co utrzymuje taki stan rzeczy? Spójrzmy na osoby bardzo szczupłe, ale które dosłownie objadają się i mimo to nie mogą przytyć, mimo, że chcą. Jaki czynnik to powoduje?

Naukowcy odkryli, że tym czynnikiem jest na poziomie fizycznym ilość mitochondriów występujących w brunatnej tkance tłuszczowej.

U osób z nadwagą brunatna tkanka tłuszczowa jest w stanie uśpienia /zawiera małą liczbę mitochondriów/, jest jej mało, lub coś zakłóca rozkazy płynące z mózgu dotyczące uruchomienia spalania nadmiaru kalorii.

Zagadka się wyjaśniła. Znamy już kolejną z przyczyn nadwagi.

Co możesz zrobić, by wreszcie uruchomić to cudowne urządzenie do spalania tłuszczu? I czy w ogóle możesz to zrobić? Oprócz stosowania afirmacji i wizualizacji, trzeba wprowadzić do diety odpowiedni rodzaj tłuszczów. Jaki? Dowiesz się czytając moją książkę: "Kreatywne odchudzanie, czyli jak uzyskać upragnioną sylwetkę".

cdn

Ps
Jeżeli jesteś zainteresowana/y całością publikacji możesz ją zamówić naciskając tutaj:

Kreatywne odchudzanie, czyli jak uzyskać upragniona sylwetkę - Łukowiak Barbara Janina


Kreatywne odchudzanie, czyli jak uzyskać upragniona sylwetkę - Łukowiak Barbara Janina
Pozdrawiam cieplutko, zapraszam do lektury i życzę powodzenia w osiągnięciu wymarzonej sylwetki!

Barbara Łukowiak

Brak komentarzy: