Loading

wtorek, 6 stycznia 2009

Mielone nasiona lnu przeciw zaparciu

Wiele osób otyłych ma problem z zaparciami. Dlatego chciałabym się podzielić poniższą informacją:

Wartościowym środkiem roślinnym przeciwdziałającym zaparciom są zmielone popularne nasiona lnu – tzw. siemię lniane. Dzięki zdolności chłonięcia wody - dodanej do zmielonych nasion i silnemu pęcznieniu – siemię skutecznie zapobiega odwodnieniu stolca i spowodowanym tym zaparciom.

Przeciwdziała zaparciu również duża ilość śluzu (wyekstrahowana wodą) oraz olej lniany – nadające ściankom jelita walory poślizgowe. Ponadto zmielone nasiona lnu drażniąc ścianki jelit, pobudzają ruch robaczkowy i przyspieszają tym przesuwanie masy kałowej w jelicie grubym – dlatego można przed spożyciem namoczyć zmielone siemię np. w kefirze naturalnym (w tej postaci jest zarówno smaczniejsze, jak i zdrowsze ze względu na dodatek odpowiednich kultur bakteryjnych wspomagających trawienie)

Recepta z mielonych nasion lnu:


Nasiona lnu należy najpierw podgrzać na suchej patelni, bardzo krótko, na dużym ogniu i pod przykryciem, bo skaczą. Podczas prażenia trzeba potrząsać patelnią, aby ziarna się nie spaliły. Wysoka temperatura nie tylko zabija wszelakie bakterie, rozkłada substancje cyjanogenne (jeśli się jeszcze ostały), ale nadaje ziarnu sezamowy smak, zupełnie nie przypominający lnu i wspaniały zapach.

Po przestudzeniu najlepiej zemleć siemię w młynku elektrycznym, takim jak do kawy (ale nie tym samym, by nie przeszło jej zapachem). Uwaga: chodzi jedynie o "złamanie" ziarna, a nie starcie na proch (traci smak),dlatego włączamy młynek na 2-4 sekundy (do wypróbowania).

Codziennie należy spożywać dwie – trzy łyżki stołowe zmiażdżonych nasion. Można je wsypać do zupy mlecznej lub jarzynowej, posypać kanapkę z serem, wymieszać kefirem, dodać do surówki.

Trzeba pamiętać przy tym o piciu większej ilości płynów. (przynajmniej 2 szklanki). Zwłaszcza gdy stosujemy nasiona lnu, które nie rozrzedzone wodą mogą zbijać się w grudki i stać się bezużyteczne lub wręcz szkodliwe. Ale uwaga! Nasion lnu - po ich rozdrobnieniu nie można długo przechowywać, gdyż pod wpływem tlenu, światła i wyższych temperatur niektóre cenne związki czynne szybko ulegają degradacji.

Ja kiedyś zalewałam wodą na noc i zjadałam cały wraz z tym śluzem na drugi dzień rano przed jedzeniem. Teraz robię sobie specjalne koktajle i nasiona lnu dodaję właśnie do nich.

Pozdrawiam Barbara

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

ZAPARCIA.
BH.29.
MOTTO: Na ZAPARCIA to najlepsze jest jedzenie, które nie ZATWARDZA.

Podstawowym zatwardzaczem jest każdy chleb upieczony z mąki, oraz wszystko co jest słodzone CUKREM SPOŻYWCZYM.
PUENTA: złe to każda MĄKA orkiszowa też, oraz CUKIER spożywczy biały i brązowy.

Wystarczy, że zaczniesz się odżywiać wg tabel z tzw. INDEKSEM ŻYWIENIOWYM, tj. IŻ produktu.
Jemy niskotłuszczowo, 0% negatywnych TOKSYN, energetyczne węglowodany wyłącznie do 26% wzrostu, czyli tzw. __NISKIE węglowodany.
POKARMY o właściwym doborze białek, oraz co niezmiernie istotne, nie zawierające toksyn spowalniających i zatruwających nasze organizmy. Tabele; Dozwolone oraz Zakazane dopełniają właściwej identyfikacji prawd przyrodniczych.

Nie tylko pozbędziesz się zaparć, ale też większości wzdęć. Tego typu DOLEGLIWOŚCI należy szybko zwalczać, bo utrudniają życie.
Nade wszystko ważne są te tzw. __NISKIE węglowodany, tj. do 26% wzrostu, a głównie __GLUKOZA naturalna, niezbędne dla naszego mózgu.
Tabele IŻ opracowali naukowcy z __INSTYTUTU IRL KRAKÓW, na przestrzeni ostatnich 40 lat (1970-2010).

Poczytaj, zapoznaj się to wystarcza. Jednak KONIECZNIE pamiętaj o __CHLEBIE typu KR-IRL, ponieważ to on głównie utrzymuje poziom cukru w stabilnej strefie, czyli nie jesteśmy GŁODNI.

P. S. __INDEKS ŻYWIENIOWY, a; __INDEKS GLIKEMICZNY, to dwa różne spojrzenia na realia przyrodnicze.
IŻ; to identyfikacja ewolucyjnych dokonań przyrody. IG; to marketing, obłuda i biznes.

Zobacz też; CUKRZYCA typu 2, wg: IRL KRAKÓW.
__Książka; _pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku.
Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione.
__Skrót adresu strony w Internecie_______: MAGDALIRL
__ADRES_______: http://www.magdalirl.com.pl/

Marlena RYAN, Wien